Slovenská republika a C.I.P.
Slovenská republika a C.I.P.
-
Na základe potreby zriadenia skúšobne zbraní a streliva na Slovensku udelil Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, podľa § 6 zák. č 30/1968 Zb. o štátnom skúšobníctve s účinnosťou od 1. 6. 1993, organizácii Konštrukta Trenčín, š.p. oprávnenie na výkon štátneho skúšobníctva v oblasti zbraní, streliva, výbušnín a pyrotechnických výrobkov. ako Konštrukta Trenčín, š.p. sa stala v roku 1996 úradnou skúšobňou C.I.P. Od roku 2015 sa druhou úradnou skúšobňou na posudzovanie zhody strelných zbraní a streliva stala SKTC-178 Liptovská skúšobňa, s.r.o.
-
Prijatiu skúšobne do systému skúšobní C.I.P. predchádzali medzinárodné audity vybraných odborníkov C.I.P., pri ktorých sa posudzovali podmienky výkonu skúšok zbraní a streliva.
-
Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky implementoval rozhodnutia C.I.P. do právneho poriadku Slovenskej republiky zákonom č. 64/2019 Z. z. o sprístupňovaní strelných zbraní a streliva na civilné použitie na trhu v znení zákona č. 376/2019 Z. z. a vyhláškou č. 72/2019 z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o základných požiadavkách, postupoch posudzovania zhody a spôsobe označovania strelnej zbrane a streliva na civilné použitie.
- Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky pripravil k zákonu č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov Vyhlášku Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky č. 516/2003 Z. z. o technickom postupe pri znehodnocovaní, ničení a výrobe rezov strelnej zbrane a streliva a spôsobe ich označovania v znení vyhlášky č. 187/2016 Z. z.
- Súčasným vedúcim Slovenskej delegácie je od roku 2024 predseda ÚNMS SR Ing. Pavol Pavlis