Toto usmernenie bolo aktualizované dňa 18.05.2020 - AKTUALIZÁCIA „Udeľovanie výnimiek – Odporúčanie Komisie (EÚ) 2020/403 a zákon č. 56/2018 Z. z. § 4 ods. 5“
Dovoľujeme si informovať, že Európska komisia prijala ODPORÚČANIE KOMISIE (EÚ) 2020/403 z 13. marca 2020 o postupoch posudzovania zhody a dohľadu nad trhom v kontexte hrozby súvisiacej s ochorením COVID-19.
Z uvedeného odporúčania si dovoľujeme upozorniť na ustanovenia v bodoch 1, 3, 5 a 7:
-
S cieľom zabezpečiť dostupnosť osobných ochranných prostriedkov (ďalej len „OOP“) a zdravotníckych pomôcok na primeranú ochranu pri vypuknutí nákazy COVID-19 Komisia vyzýva všetky hospodárske subjekty v celom dodávateľskom reťazci, ako aj notifikované osoby a orgány dohľadu nad trhom, aby využili všetky opatrenia, ktoré majú k dispozícii, na podporu úsilia zameraného na zabezpečenie toho, aby dodávky OOP a zdravotníckych pomôcok na celom trhu EÚ zodpovedali neustále narastajúcemu dopytu. Takéto opatrenia by však nemali mať škodlivý vplyv na celkovú úroveň ochrany zdravia a bezpečnosti a všetky príslušné zainteresované strany by mali zabezpečiť, aby všetky OOP alebo zdravotnícke pomôcky, ktoré sa uvádzajú na trh EÚ, aj naďalej poskytovali primeranú úroveň ochrany zdravia a bezpečnosti používateľo
-
Notifikované osoby podľa nariadenia (EÚ) 2016/425 by mali postupovať podľa určených priorít a urýchlene vykonávať činnosti posudzovania zhody v rámci všetkých novo podaných žiadostí hospodárskych subjektov o OOP nevyhnutné na ochranu v súvislosti s vypuknutím nákazy COVID-19.
-
Pri zdravotníckych pomôckach by sa mala zvážiť aj možnosť, aby členské štáty mohli povoľovať výnimky z postupov posudzovania zhody podľa článku 11 ods. 13 smernice 93/42/EHS a článku 59 nariadenia (EÚ) 2017/745 hneď, ako sa uvedené nariadenie začne uplatňovať, a to aj vtedy, keď sa zásah notifikovanej osoby nevyžaduje.
-
Ak orgány dohľadu nad trhom zistia, že OOP alebo zdravotnícke pomôcky zabezpečujú primeranú úroveň bezpečnosti a ochrany zdravia v súlade so základnými požiadavkami stanovenými v nariadení (EÚ) 2016/425 alebo s požiadavkami smernice 93/42/EHS alebo nariadenia (EÚ) 2017/745, môžu povoliť sprístupnenie týchto výrobkov na trhu Únie na obmedzené časové obdobie a počas vykonávania nevyhnutných postupov, aj keď postupy posudzovania zhody vrátane umiestňovania označenia CE neboli úplne dokončené v súlade s harmonizovanými pravidlami.
-
OOP alebo zdravotnícke pomôcky bez označenia CE by sa takisto mohli posudzovať v rámci nákupu organizovaného príslušnými orgánmi členských štátov za predpokladu, že je zabezpečené, že takéto výrobky budú dostupné len pre zdravotníckych pracovníkov počas trvania súčasnej zdravotnej krízy a že nevstúpia do bežných distribučných kanálov ani nebudú dostupné iným používateľom.
V Slovenskej republike je príslušným orgánom na udeľovanie uvedených výnimiek Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky (ďalej len „ÚNMS SR“), ktorý podľa § 4 ods. 5 zákona č. 56/2018 Z. z. o posudzovaní zhody výrobku, sprístupňovaní určeného výrobku na trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov „môže rozhodnúť o uvedení určeného výrobku na trh bez posudzovania zhody určeného výrobku podľa § 22 len v mimoriadnych situáciách17) z dôvodu nevyhnutnej ochrany oprávneného záujmu.“, pričom odkaz (17) znie: Napríklad § 3 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov.
ÚNMS SR bude pri posudzovaní takejto žiadosti postupovať individuálne a v nadväznosti na ODPORÚČANIE KOMISIE (EÚ) 2020/403 z 13. marca 2020 o postupoch posudzovania zhody a dohľadu nad trhom v kontexte hrozby súvisiacej s ochorením COVID-19 vyžadovať, aby sa proces posudzovania zhody začal a boli posúdené kritické časti OOP alebo zdravotníckej pomôcky, alebo iného výrobku z dôvodu, aby uvedené výrobky poskytovali primeranú úroveň ochrany zdravia a bezpečnosti používateľov. Napr. pri filtračných tvárových polmaskách (respirátoroch) ÚNMS SR vyžaduje doloženie vyhovujúcich výsledkov skúšok "kritických vlastnosti" filtračnej tvárovej polmasky (respirátora) vykonaných príslušnou notifikovanou osobou podľa STN EN 149:2001+A1:2009, a to minimálne prienik filtrom a dýchací odpor a skúšok vykonaných príslušným akreditovaným subjektom vo vzťahu k zdravotnej bezpečnosti, nezávadnosti a neškodnosti materiálu, z ktorého je respirátor vyhotovený, podľa nariadenia (EÚ) 2016/425 prílohy II bod 1.2.
Z uvedeného vyplýva, že v prípade, ak bude situácia vo vzťahu k niektorým OOP alebo zdravotníckym pomôckam vyhodnotená tak, že je potrebné uplatnenie § 4 ods. 5 zákona č. 56/2018 Z. z. je potrebné podať žiadosť o udelenie výnimky na ÚNMS SR. UNMS SR môže požiadať o ďalšie doplnenie potrebných dokumentov k posúdeniu žiadosti o výnimku ako aj o vykonanie ďalších potrebných skúšok predmetného výrobku. Žiadosť musí obsahovať najmä:
- obchodné meno a model / typ výrobku,
- číslo šarže/ série, ak je to uplatniteľné,
- obchodné meno/ názov a adresu/ sídlo podnikania výrobcu, splnomocneného zástupcu výrobcu, dovozcu alebo distribútora,
- riadne odôvodnenie žiadosti o výnimku s uvedením relevantných dôvodov potreby udelenia takejto výnimky,
- sprievodnú dokumentáciu k výrobku a fotografiu výrobku vrátane návodu na použitie výrobku,
- certifikáty alebo iné dokumenty (napr. protokoly o skúškach) preukazujúce, že rizikové vlastnosti výrobku boli posúdené a že výrobky spĺňajú príslušné základné požiadavky, ktoré sú na výrobok kladené,
- dátum, od ktorého sa navrhuje, aby predmetné výrobky, ktoré majú byť predmetom výnimky, boli uvádzané na trh Slovenskej republiky,
- dátum a podpis žiadateľa,
pri zdravotníckych pomôckach je ďalej potrebné doložiť aj ďalšie príslušné časti technickej dokumentácie, ktorými sú: - dostupné predklinické alebo klinické údaje (klinické hodnotenie alebo klinické skúšanie),
- výrobcom zdravotníckej pomôcky podpísané vyhlásenie, že bude vykonávať povinnosti spojené s dohľadom výrobcu nad zdravotníckou pomôckou po jej uvedení na trh, vrátane sledovania nezhôd výrobku a PMCF.